منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آخرين ويرايش صفحه:
آلبوم تصاویر
اخبار
اسلایدر
اطلاعیه ها
اوقات شرعی
بازديدها
بنر
پرسش و پاسخ
پیوندهای سایت
پیوندهای کاربردی
جستجو
خبر تک خطی
دانستنی ها
زبان
زمان ديجيتال
سامانه ها
سایر لینک ها
کارگاه آموزش
کپی رایت
لوگو
لوگوی فوتر
مطالب آموزشی
منو
منو
نظر خواهی
ورود
دانستنی ها
دوشنبه 21 بهمن 1398 ریزگردها در هوا

درپی بیانیه اداره هواشناسی در خصوص افزایش غلظت ذرات معلق هوا، مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار داشت: ذرات گرد و غبار از نظر اندازه کاملا متفاوت هستند و از ذرات درشت (غیر قابل تنفس) تا ریز (قابل تنفس) طبقه بندی می شوند.

وی وی در ادامه اظهار داشتند ذرات درشت گرد و غبار حداکثر می توانند به داخل بینی، دهان و حلق راه پیدا کنند، گفت : ذرات ریز می توانند به اعماق بیشتر و نواحی حساس مجرای تنفسی و ریه نفوذ کرده و میتوانند  اثرات نسبتا مهمی بر سلامت انسان بگذارند.

وی یاد آور شد بیشتر ذراتی که در پدیده گرد و غبار حضور دارند از نوع درشت یا غیر قابل تنفس هستند و تهدید جدی برای سلامت مردم ایجاد نمی کنند ولی ممکن است در افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم و برونشیت و آمفیزم و بیماری های قلبی باعث تشدید بیماری و مشکلات حادتری گردند.

وی افزود قرار گرفتن در معرض گرد و غبار می تواند واکنش های حساسیتی و حملات آسم را تشدید کند و در مواردی  مشکلات تنفسی حادی ایجاد نماید و نهایتا طول عمر را کاهش دهد.

مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان در ادامه اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از اثرات گرد و غبار بر سلامت را به شرح ذیل عنوان داشتند :

  1. خودداری از فعالیت های خارج از منزل یا در صورت الزام انجام فعالیت، زمان آن را به حداقل ممکن کاهش دهید.
  2. خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری تا حد امکان .
  3. خودداری از ورزش سنگین به ویژه اگر دارای مشکلات تنفسی یا آسم هستید.
  4. در محیط های بسته بمانید و درها و پنجره ها را بسته نگه دارید و در صورت امکان از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید.
  5. برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی و آب آشامیدنی از پوشش مناسب برای مواد غذایی آماده مصرف استفاده کنیدو قبل از نگهداری مواد غذایی در یخچال گرد و غبار را از رروی آن بزدائید.
  6.  تمام ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی و پیاده روی در فضای باز خودداری نمایند.
  7. نوشیدن مایعات(حداقل 2 لیتر در روز) و خوردن سبزیجات و میوه تازه می تواند از اثرات آلاینده ها بر بدن را کاهش دهد.
  8. توصیه می شود شهروندان از ماسک های استاندارد و ویژه‌ای که بعنوان P1 و P2 (ماسک های سوپاپ دار) که در داروخانه ها وجود دارد استفاده نمایند مخصوصا کسانی که مجبورند در فضای باز فعالیت نمایند."

بيشتر